Opublikowano:

Co warto wiedzieć przed dokonaniem transakcji w kantorze online?

W Polsce funkcjonuje już kilkadziesiąt różnych podmiotów umożliwiających wymianę walut przez Internet. Wiele z nich oferuje swoim klientom bardzo atrakcyjne kursy. Na co jednak zwrócić uwagę, aby wybrany kantor walutowy był także bezpieczny dla przesyłanych środków? Jakie informacje należy sprawdzić przed zleceniem pierwszej transakcji wymiany?

Właściciel kantoru internetowego

Właściciel e-kantoru powinien dysponować kapitałem pozwalającym na pokrycie wszystkich środków, jakie przesyłają do niego klienci. Co więcej, dane na ten temat muszą znajdować się na publicznie dostępnych stronach internetowych oraz w Krajowym Rejestrze Sądowym (w przypadku spółek akcyjnych i z o.o.).

Na pewno bezpieczny jest każdy kantor walutowy założony przez bank. Tak duże instytucje są bowiem w stanie skutecznie zabezpieczyć wpłaty swoich użytkowników. Ponadto są one zobowiązane do składania regularnych sprawozdań finansowych. Działalność takich kantorów regulują liczne ustawy np. Prawo Bankowe z roku 1997. Jest to bardzo ważne, gdyż w Polsce nie ma aktu prawnego odnoszącego się wyłącznie do kantorów internetowych.

Jak działający w sieci kantor walutowy może zadbać o zaufanie klientów?

Każdy kantor online może ubiegać się o uzyskanie statusu krajowej instytucji płatniczej, a tym samym nadzoru KNF – Komisji Nadzoru Finansowego. Zadaniem komisji jest zapobieganie wszystkim nieprawidłowościom na rynku finansowym. Poza tym KNF bada również:

  • czy dana firma ma środki wystarczające na pokrycie transakcji zleconych przez wszystkich jej klientów,
  • właściciel danego kantoru przestrzega przepisów wynikających z ustawy z roku 2000 o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy,
  • zarząd spółka posiada odpowiednie wykształcenie i doświadczenie zawodowe pozwalające na stabilne zarządzanie firmą.

W razie problemów natury finansowej kantoru internetowego, jeśli nie jest on nadzorowany przez KNF, klienci mogą dochodzić swych praw sądownie powołując się np. na kodeks cywilny. Jednak jest to możliwe wtedy, gdy ponieśli oni straty finansowe. Z kolei klienci kantorów walutowych posiadających status krajowych instytucji płatniczych są zabezpieczeni na taki wypadek.

Zabezpieczenia informatyczne

Wysokiej klasy zabezpieczenia posiadają przede wszystkim kantory z kapitałem bankowym. Szukają e-kantory warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to  czy transakcje są chronione szyfrem SSL. Poza tym dobrą praktyką jest stosowanie potwierdzeń SMS przeprowadzanych transakcji. Dobrze też sprawdzić czy kantor podlega kontroli Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Warto też pamiętać, że godny zaufania kantor będzie wymagał podczas rejestracji podania wielu danych osobowych i kontaktowych. Ma to na celu weryfikację danych każdego klienta.