Opublikowano:

Kantory internetowe to niższa rata kredytu

W mediach co jakiś czas powraca problem frankowiczów. Zwykle media piszą o dramatycznej sytuacji finansowej tych kredytobiorców, którzy spłacają swoje kredyty hipoteczne w złotówkach. To zwykle posiadacze kredytów denominowanych do kursu franka szwajcarskiego ponoszą wysokie koszty, związane z ryzykiem kursowym. Często ratunkiem dla nich są kantory internetowe. Część z nich korzysta z możliwości spłacania kredytu bezpośrednio we frankach szwajcarskich. W ich przypadku istotna staje się cena, po jakiej mogą dokonać wymiany waluty.

Dla kogo kantory internetowe?

W poszukiwaniu waluty można skorzystać z oddziału banku, stacjonarnego kantora lub zdecydować się na wymianę waluty w internecie. Banki ferują niekorzystne dla klientów kursy wymiany walut, a ich spready, mimo ograniczeń prawnych, nadal mogą sięgać kilku procent. Dużo korzystniejsze kursy oferują kantory stacjonarne. W tym przypadku, zwłaszcza w dużych miastach, warto wiedzieć, który z kantorów oferuje korzystniejsze kursy walut niż konkurencja. Jednak w przypadku kantorów stacjonarnych może się również pojawić problem z dostępem do wybranych walut. Dotyczy to w szczególności wspomnianych franków szwajcarskich, które mogą być chwilowo niedostępne. Miejscem, gdzie można dokonać wymiany walut po korzystnym kursie, o dowolnej porze dnia, są kantory internetowe. W takich kantorach można kupować i sprzedawać walutę online, bez ograniczeń godzinowych. Wymieniana online waluta jest przekazywana na wskazany przez klienta rachunek bankowy.

Aby przekonać do swoich usług klientów niezdecydowanych kantory internetowe udostępniają specjalne kalkulatory, pozwalające na porównanie kosztów raty kredytu przy spłacie bezpośrednio w banku oraz z wykorzystaniem internetowej wymiany walut. Porównanie to sprzyja podjęciu decyzji o wymianie waluty online. Korzystanie z kantorów internetowych jest bezpieczne – z wymiany walut mogą korzystać jedynie zarejestrowani użytkownicy kantorów. Dodatkowym ich atutem jest gwarancja niezmienności kursu do czasu sfinalizowania transakcji. Jest to istotne w przypadku osób, które dokonują rezerwacji waluty z myślą o jej zakupie. Do chwili, gdy na rachunku sprzedawcy w kantorze internetowym nie pojawią się środki, kurs ma zagwarantowaną niezmienność, przy czym owa gwarancja trwa przez kilka godzin.