Opublikowano:

Wymiana walut przez Internet – jak na tym zaoszczędzić?

Wymiana walut przez Internet staje się coraz popularniejsza w Polsce. Może być bowiem skutecznym sposobem na oszczędzanie pieniędzy, zwłaszcza jeśli wymiany dokonywane są dość często. Internetowych kantorów powstaje zresztą coraz więcej, do tego kuszą promocjami chcąc zjednać sobie nowych klientów. Czy warto z nich korzystać? Jakie są ich zalety i wady?

Kantory online podlegają tym samym regulacjom co te stacjonarne. Ich bezpieczeństwo gwarantują więc instytucje nadzorujące różnego rodzaju. Do tego pracować w nich mogą jedynie przeszkoleni pracownicy bądź osoby posiadające już doświadczenie z sektora bankowego. Każdy kantor wpisany jest również do Rejestru Działalności Kantorowej przez Narodowy Bank Polski. Jeśli e-kantor prowadzi również usługi płatnicze, musi zostać zarejestrowany także w Komisji Nadzoru Finansowego. Natomiast nad ochroną danych osobowych czuwa GIODO (Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych).

Wymiana walut przez Internet obywa się w chwili obecnej przy użyciu  takich samych zabezpieczeń z jakich korzystają banki. Są to przede wszystkim protokoły szyfrowania danych SSL. Dodatkowym zabezpieczeniem są kody SMS lub email przychodzące na podany wcześniej przez klienta numer telefonu lub adres pocztowy.

Kredytobiorcy mogą spłacać raty swoich zobowiązań w walucie, w której zostało ono zaciągnięte. Wynika to z ustawy antyspreadowej. Nie muszą więc korzystać z bardzo wysokich kursów narzuconych przez banki. W kantorach internetowych spread wynosi średnio nawet kilka razy mniej niż w banku. Pozwala to na oszczędność nawet kilkudziesięciu złotych w skali miesiąca.

Wymiana walut przez Internet jest wbrew pozorom prosta i niezbyt skomplikowana. Należy wykonać kilka podstawowych kroków:

  1. założenie  konta walutowego w banku (zwykle darmowe
  2. założenie konta w e-kantorze (trwa to do kilku minut)
  3. wymiana waluty
  • kantor internetowy – wymiana jest szybka po kursie oferowanym w danym momencie, trzeba jednak sprawdzić czy kantor nie pobiera prowizji
  • platforma wymiany walut – użytkownicy wybierają kurs, po którym chcą dokonać transakcji i czekają aż pojawi się odpowiednia oferta od kogoś innego, nie zawsze jednak znajdzie się odbiorca
  1. przelanie środków na konto (księgowanie trwa zwykle do 1 dnia roboczego w zależności od banku)
  2. wybranie gotówki w oddziale banku (jako alternatywa dla przelewu, niektóre banki mają w ofercie również karty przedpłacone, z których można korzystać np. za granicą).

Korzystanie z kantorów internetowych nie jest zbyt skomplikowane, nawet dla początkujących osób. Ponadto jest to rozwiązanie szybkie, gdyż nie trzeba wychodzić nawet z domu, a jednocześnie pozwala na sporą oszczędność, zwłaszcza w przypadku wymiany większej kwoty pieniędzy.